Szybki wytrysk

Wczesny wytrysk (łac. eiaculatio praecox), określany też przedwczesnym wytryskiem i przedwczesną albo wczesną ejakulacją, to 1 z nagminniej diagnozowanych dysfunkcji seksualnych. Mówi się, iż dotyczy ona aż jednej trzeciej pełnoletnich mężczyzn aktywnych seksualnie. Polega na wytrysku, który pojawia się zbyt wcześnie, niż chcieliby tego partnerzy seksualni dla osiągania właściwej satysfakcji seksualnej. Wczesny wytrysk to taki, który następuje w czasie krótszym, niż 2 minuty licząc od rozpoczęcia kopulacji albo po nie więcej niż 15 ruchach kopulacyjnych.
Ta dolegliwość jest typowa w przypadku tych facetów, którzy dopiero zaczynają współżycie seksualne. Nie jest także powodem do denerwowania się, jeśli zdarzy się po zbyt długiej abstynencji seksualnej. W takich przypadkach wczesny wytrysk jest niemalże typowy i nie uznaje się go za dysfunkcję seksualną. Natomiast gdy wytrysk jest zbyt wczesny za każdym razem, gdy mężczyzna podejmuje współżycie, wtedy jest to symptom chorobowy.
Powody wczesnego wytrysku są rozmaite. Przede wszystkim dotyczą one sfery emocjonalnej. Problemy z wytryskiem posiadają mężczyźni narażeni na nagminne sytuacje stresogenne, cierpiący na depresję czy nerwicę. Omawiana dysfunkcja dotyczy poza tym mizoginistów i ludzi odczuwających chorobliwy lęk przed partnerkami. Od czasu do czasu wynika ona z nieodpowiednich zachowań wypracowanych w przeszłości – np. z częstej masturbacji, pospiesznego seksu czy odbywania stosunków przerywanych. Czasami za wczesny wytrysk odpowiadają schorzenia i dolegliwości neurologiczne, głównie te, które dotyczą transmisji neuroprzekaźników w mózgu. Poza tym wczesny wytrysk może być generowany przez inne schorzenia, np. przez cukrzycę.

strona dostepna nawww.pewna-apteka.p